blog.jpg

Jak skutecznie wykazać, że Projekt jest innowacyjny?

W ludzkich umysłach rodzi się wiele pomysłów na zrealizowanie projektu, który mógłby uzyskać współfinansowanie ze środków pochodzenia zagranicznego, jak np. z programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jako badań naukowych i prac rozwojowych, które bezpośrednio muszą przełożyć się na rozwój innowacyjności. Niestety bez usystematyzowanego podejścia trudno jest z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że dany pomysł na projekt jest rzeczywiście innowacyjny i że nikt gdzieś na świecie nie zrobił już czegoś podobnego, czy też nie są prowadzone analogiczne prace przez inny zespół badawczy.

Przed rozpoczęciem prac nad projektem o charakterze badawczo-rozwojowym, a w zasadzie przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu ze środków unijnych, np. w ramach programów NCBiR, należy dokonać przeglądu aktualnego stanu wiedzy w dziedzinie przedmiotu planowanych prac badawczych i oczekiwanych rezultatów, a także kierunków rozwoju branży, w tym dokonać badania stanu techniki pod względem badania zdolności patentowej planowanych do zastosowania rozwiązań, czy badania czystości patentowej.

Cloud computing w dojrzałej administracji

Mamy już ponad pół miliona urzędników w Polsce, którzy do swojej codziennej pracy wykorzystują systemy teleinformatyczne (TI), w tym różnego rodzaju aplikacje usprawniające wykonywanie ich zadań publicznych. Do grupy najczęściej stosowanych rozwiązań TI można zaliczyć: pakiety biurowe z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym na czele, pocztę elektroniczną, systemy finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe, systemy gospodarki magazynowej i transportowej itd. [1]. Nie można również zapomnieć o dostępie do Internetu, który niekoniecznie w większości przypadków służy urzędnikom do realizacji zadań publicznych.

Efektywny system cyfrowej łączności radiowej dla sytuacji kryzysowej

Sprawne udzielanie pomocy przez służby ratownictwa i inne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia dla zdrowia, życia lub mienia jest zależne od wielu czynników, w tym właściwego wyposażenia, przeszkolenia i umiejętności współdziałania tych służb. Wzmacnianie całego systemu bezpieczeństwa może odbywać się poprzez integrację środowisk ratowniczych oraz innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także doskonalenie umiejętności ratowniczych z zakresu ratownictwa medycznego, chemicznego, biologicznego, wodnego oraz technicznego.

Administracja publiczna w perspektywie technologii wirtualizacyjnych

Działalność organów administracji publicznej bez wsparcia systemów teleinformatycznych (TI), w tym stosowania aplikacji usprawniających wykonywanie zadań publicznych nie byłaby w stanie spełnić pokładanych w niej oczekiwań. Trudno też jest sobie wyobrazić nowoczesne, bezpieczne i dobrze zorganizowane państwo niekorzystające z nowoczesnych technologii informacyjnych. Czy jednak można pokusić się o stwierdzenie, że użytkowanie systemów teleinformatycznych przez organy administracji daje wymierne korzyści przy jednoczesnej redukcji kosztów funkcjonowania państwa i poprawie jakości obsługi obywatela?

Kontakt

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem