Architektura systemu infrastruktury krytycznej

Wymagania dla architektury systemu infrastruktury krytycznej

Rozpoznanie i wyznaczenie infrastruktury krytycznej, w celu zapewnienia utrzymania podstawowych atrybutów bezpieczeństwa wymaga wdrażania środków ochrony adekwatnych do postawionych wymagań i przeprowadzanej analizy ryzyka. Nie wyklucza to jednak takiego projektowania i budowania systemów stanowiących elementy tej infrastruktury, aby już sama ich konstrukcja uwzględniała stosowne zabezpieczenia odnoszące się do standardowych ryzyk dla określonego typu systemów należących do poszczególnych sektorów infrastruktury krytycznej. Odpowiednie zaprojektowanie architektury rozwiązań systemów oraz wchodzących w ich skład powiązanych ze sobą funkcjonalnie obiektów, w tym urządzeń, instalacji oraz kluczowych usług dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli bezpośrednio wpływa na koszt implementacji środków ochrony.

Biorąc pod uwagę różnorodność systemów stanowiących krytyczną infrastrukturę, w tym systemy produkcji i składowania substancji chemicznych, zaopatrzenia w wodę i transportowe, systemy energetyczne, ich konstrukcja w obszarze zabezpieczeń powinna uwzględniać nie tyle rozwiązania techniczne, co również fizyczne, zwłaszcza w zakresie ich geograficznej lokalizacji, a nawet rozproszenia poszczególnych komponentów. Podejście takie zapewni środki kompensujące zagrożenia związane z działaniem sił natury, czy nawet człowieka poprzez wprowadzenie utrudnień dotyczących zniszczenia lub unieruchomienia części infrastruktury.

W grupie charakterystycznych rozwiązań pozwalających na zapewnienie ciągłości działania systemów infrastruktury na skutek różnego typu awarii powinny znaleźć się mechanizmy tolerowania uszkodzeń, spowodowanych np. błędami konstrukcyjnymi i wadliwością stosowanych podzespołów. Pod uwagę powinny być brane również wszelkie inne metody, takie jak: systemy zapasowe i rozwiązania alternatywne, np. agregaty prądotwórcze w wypadku uszkodzenia systemów zasilania energetycznego, zapewniające świadczenie niezbędnych usług związanych z ochroną zdrowia i życia.

wlasciwosci architektury

Wyznacznikiem dla procesu projektowania systemów, które mają być częścią infrastruktury krytycznej są wymagania bezpieczeństwa w odniesieniu do kryteriów oraz odpowiadających im progów akceptacji. W zależności od potrzeb w zakresie ochrony i potencjalnego rozmiaru strat wynikłych z zakłócenia lub zniszczenia danego systemu uwzględniane mogą być konkretne rozwiązania spełniające ww. wymagania w obszarze architektury pozwalające na minimalizowanie ryzyka związanego z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Należy jednak pamiętać, że architektura systemu będącego częścią krytycznej infrastruktury będzie wypadkową ww. wymagań i kryteriów.

Projektując architekturę dla systemów infrastruktury krytycznej i definiując środki ochrony w odniesieniu do wymagań i określonych ryzyk należy mieć na uwadze, aby konstrukcja proponowanych rozwiązań była wykonalna i adekwatna względem rzeczywistych potrzeb, a tym samym aby zapewniała ich dostępność, integralność i poufność. 


Artykuł o podobnej treści ukazał się pod tytułem Metody rozpoznawania, wyznaczania i projektowania infrastruktury krytycznej na potrzeby ochrony ludności oraz zapewnienia funkcjonowania organów administracji, Biuletyn Informacyjny, Towarzystwo Wiedzy Obronnej Zarząd Okręgowy , ROK XVI 2/60 - czerwiec 2011, str. 5-23, Bydgoszcz 2011 oraz w Wiedza Obronna, Kwartalnik Towarzystwa Wiedzy Obronnej , ROK XXXVIII, nr 2 /237/, str. 106-121, Warszawa 2011.

logo.png
Utwory z tej strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe, pewne prawa zastrzeżone na rzecz autora i machnacz.eu. Zezwala się na dowolne wykorzystywanie treści publikacji pod warunkiem wskazania autora i podania informacji o licencji.
© 2012-2024 machnacz.eu. Powerd by ITbrain.

Kontakt

info@machnacz.eu

Search