Blog - Andrzej Machnacz

cyberbezpieczeństwo, infrastruktura krytyczna, medycyna alternatywna, technologia, sztuczna inteligencja (AI)

Nowe Wyzwania dla Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej

Ochrona infrastruktury krytycznej w obecnych czasach wymaga zintegrowanego podejścia, które uwzględnia zarówno fizyczne, jak i cyfrowe aspekty bezpieczeństwa. Wymaga to nie tylko współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, ale również stałego rozwijania umiejętności pracowników oraz inwestycji w nowoczesne technologie i badania nad bezpieczeństwem.

Wprowadzenie do zarządzania ryzykiem na potrzeby infrastruktury krytycznej

W celu przeciwdziałania zagrożeniom zniszczenia, uszkodzenia bądź zakłócenia funkcjonowania infrastruktury krytycznej, istotne staje się podejmowanie skoordynowanych przedsięwzięć przez wszystkie zaangażowane podmioty w obszarze ochrony tej infrastruktury. Jednym z takich działań jest bieżące wykonywanie analizy ryzyka i przekładanie jej wyników na wdrażane środki ochrony.

Przygotowanie procesu zarządzania ryzykiem na potrzeby infrastruktury krytycznej

Efektywne zarządzanie ryzykiem, niezależne od formy i obszaru działania, wymaga przede wszystkim planowania sprowadzającego się do przewidywania tego, w jaki sposób będą kształtowały się w przyszłości różne procesy lub zdarzenia, a także do programowania i tworzenia planu.

Identyfikacja źródeł ryzyka na potrzeby infrastruktury krytycznej

Działaniem w ramach cyklu zarządzania ryzykiem jest jego identyfikacja sprowadzająca się do wykrycia źródeł ryzyka i jego opisu, a następnie usystematyzowania ryzyk według przyjętych kategorii. Ze względu na charakter czynności proces ten powinien być wykonywany wielokrotnie zarówno podczas planowania, jak i w nieskończonym cyklu zarządzania ryzykiem.

Podejmowanie działań związanych z ryzykiem dla infrastruktury krytycznej

Analiza ryzyka dostarczyła materiał wspierający podejmowanie decyzji odnośnie priorytetów postępowania w stosunku do określonych zdarzeń. Podejmując konkretne działania uwzględnia się szerszy kontekst ryzyka. Dotyczy to okoliczności wpływu na organy, które nie ponoszą bezpośrednich odpowiedzialności ani korzyści z podejmowanych ryzyk w stosunku do organu bezpośrednio odpowiedzialnego za ryzyko, jak i rezultat działania będący skutkiem podejmowanej decyzji. Może to w szczególności doprowadzić do decyzji o niepostępowaniu z ryzykiem w jakikolwiek sposób poza stosowaniem nad nim tylko środków kontrolnych.

Blog

logo.png
Utwory z tej strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe, pewne prawa zastrzeżone na rzecz autora i machnacz.eu. Zezwala się na dowolne wykorzystywanie treści publikacji pod warunkiem wskazania autora i podania informacji o licencji.
© 2012-2024 machnacz.eu. Powerd by ITbrain.

Kontakt

info@machnacz.eu

Search